Landat hemma igen
Vi kom iväg rätt sent i fredags eftersom vi hade bilspekulanter här innan vi skulle iväg, dom köpte bilen
När vi väl kom iväg vid 18 tiden så ösregnade det här hemma, strax söder om Katrineholm så övergick regnet mot kraftigt snöfall :o alltså det snöadet så det gick inte att se vart man körde och på vägen var det snösörja, turligt nog så avtog både regnet och snöandet strax norr om Katrineholm. Landade i Högbyn vid 21 tiden, packade in allt i husvagnen och därefter landade jag i soffan medans gubben och barnen knatade upp till bastun.
Lördag kommer vaknade vi till strålande solsken och några + grader, efter frukosten så hoppade alla i skidkläderna och upp i backen, ja vi tog bara lunch paus och alla åkte hela dan, det var riktigt härligt före och kul att åka, dottern gav upp först, sen sambon och därefter jag, jag vart helt färdig bara sådär, sonen stannade i backen tills dom stängde, därefter var duchen och bastun som gällde innan vi sen knatade upp till restaurangen i backen och fick i oss jättegod gryta och lite gott att dricka medans vi satt samlade och såg på mello, tack vare att våra goda grannar plockade med sig bordsantennen och boxer, så vi vart ett gäng som tittade där uppe, efter mello och gott umgänge så hamnade vi hos “grannar” på vår hylla och satt där och skrattade gott åt barnen som spelade Buzz på X-boxen.
Imorse kom vi upp id 10 tiden, dottern, sambon och sonen slängde i sig frukost och sen upp i backen, jag valde att städa idag eftersom jag hade sån jägarns träningsvärk :x, passade även på att tömma lite onödigt strunt som vi ändå inte använder från vagnen så att vi inte har så mycket att plocka sen när det är dax för den efterlängtade vagnsbyte, om ca 6v
Vi bestämde oss för att om ett par helger så kommer vi att ta ner förtält m.m eftersom vi tvivlar på att det blir nå mera “vinter”, nästa helg tar vi nog med oss alla pjäxor, skidor m.m hem.
Vi pratade en heldel med “grannar” på vår hylla och som det ser ut nu så ger vi nog Högbyn en chans till nästa vinter, sambon menar på att “Det kan ju inte bli lika dålig vinter nästa år”
Vi trivs ju bra i Högbyn det är bara saknaden av snö som får oss att fundera på att byta plats, annars trivs vi jättebra på campingen och med alla människor där.
Det har mao varit en kanonhelg med massor av trevligt umgänge, skidåkning och god natts sömn, sover bättre i husvagnen än hemma :o
Nä nu ska jag landa i soffan 
Carina Said:1
on February 24, 2008 at 2:36 pm
Låter ungefär som vår helg
Skillnaden är väl vädret, va hade ju storm
igen i fredags kväll men igår var det superfnt väder!
Kramkram Carina