Regn regn

Vi kom fram till Högbyn vid 19 tiden igår. Utanför husvagnen så var det rena rama isbanan, vi har en lite sluttning framför förtältet och det gick knappt ta sig in i förtältet utan man gled ner igen 8O Efter att vi packat upp allt så tog vi det bara lugnt och mös framför tv:n.
Lillemannen(Leo) väckte mig vid 7.30 imorse och ville gå ut, ute regnade det :| och det regnar fortfarande så jag skippade slalomåkningen idag, däremot så har tösen och sambon åkt i regnet :? Vart sjutsiken har vintern tagit vägen? Nu kommer dom att stänga backarna måndag och tisdag och det är ju förståeligt iom väderförhållanderna, satt och kikade in Säfsens hemsida igår kväll och man blir smått avis, där har det snöat och var -4 grader och det ligger bara ca 1½ tim härifrån.
Just nu lagar vi lunch och tittar på slalom på tv, får bli det istället för att åka själv :P
Imorgon bär det av hemåt igen, vardagen väntar, hoppas verkligen att vintern kommer snart så att nästa gång vi kommer så är fler backar öppna.
Önskar alla en trevlig helg :ciao:

Leave a Comment

:mrgreen: :neutral: :twisted: :shock: :smile: :???: :cool: :evil: :grin: :oops: :razz:
:roll: :wink: :cry: :eek: :lol: :mad: :sad: :arrow: :idea: :!: :question:

XHTML: Line-breaks are automatic. Available tags are <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>